top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
003.jpg
Tytuł projektu pochodzi od szkicu wykonanego w kalendarzu. Układ linii i owalnych kształtów, zawieszonych w przestrzeni między dniami tygodnia. To rodzaj diagramu zatrzymania, zapisu ruchu, który się nie wydarzył lub który trwa w nieskończonej pauzie.

Z tej notatki wyrósł projekt nie tylko o przedmiotach, ale o sposobach myślenia - cykl obiektów z drewna i polerowanej stali, które mogą pełnić funkcje luster. Wszystkie pochodzą od jednej bryły, od której każda forma zostaje „odcięta” płaszczyzną. Ich kształty zostały zdeterminowane przez ciąg powtarzalnych operacji w środowisku 3D.
To, co się wyłania, to seria obiektów, które — mimo formalnego pokrewieństwa — każdorazowo różnią się od siebie w subtelny sposób.

Początkowo miały wisieć w regularnym rytmie. Ale przez różnice w kształcie — punkty zawieszenia musiały się przesunąć, wprowadzając nieznaczne zaburzenie rytmu. W konsekwencji kompozycja pojedynczej serii układa się w łuk, który można skojarzyć z fazami księżyca albo słońcem poruszającym się po niebie. Powtórzenie tego błędu w kompozycji kilku serii sprawia wrażenie przypadkowości, chaosu.

Obsesja powtarzania, dodawania, robienia opcji opcji, kumulowania nadmiaru jest próbą zrobienia wszystkiego. Sprawdzenia, co się stanie, kiedy niczego się nie zatrzymuje. Jeden kształt prowadzi do drugiego, w nieskończonym ciągu przybliżeń.

W efekcie powstaje 7 wariantów form w 8 wykończeniach. Każdą formę można zawiesić na ścianie w 6 różnych pozycjach dzięki specjalnie zaprojektowanej zawieszce. Występują wersje z okrągłą i prostokątną powierzchnią lustrzaną, wykonane z różnych gatunków drewna takich jak: dąb, klon, brzoza, buk, orzech amerykański, czerwony dąb, wiąz, klon kanadyjski.

Seria kolorowa, malowana ręcznie przywołująca estetykę środowiska 3D sąsiaduje z obiektami bejcowanymi — z tradycyjnego stolarskiego warsztatu. Inne z kolei są rzeźbione i wykańczane szlachetnym czarnym tuszem. Lustra z prostokątnymi taflami blachy przypominają „widoki robocze” programów 3D, ukazując nie tylko gotowy rezultat, ale też sposób jego powstawania. Całość tworzy przestrzeń przesytu i formalnego misz-maszu.
Anna Bera-bardzo równomierny bezruch-2024-zdjecie ONI Studio-020.jpg
IMG_0005 (2)_1.jpg
Koncept i projekt: Anna Bera
Asystentki: Veta Malovychko, Miłka Grabiec
Materiał: drewno, stal polerowana na lustro
Rok: 2024 
Zdjęcia: Oni Studio
Realizacja projektu bardzo równomierny bezruch została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
BRB_nazwy obiektów_150dpi.jpg

Ireny Kosmowskiej, Warszawa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK.jpg
CRPK_outdoor_poziom_1_2x.png
Logo_RSK_edited.jpg
tablica__fundusz_60x40.png
bottom of page